יום שני, 05 מרץ, 2018, 15:48

אמא פומה

האביב כבר כאן. מטפטף ונקווה. חמים ונעים.
שלוש מעלות מעל האפס, אני חושבת לעצור במכולת בדרך הביתה, נותנת טפיחה קלה על הירך ולא מוצאת שם את הבליטה של הארנק, רק כיס שטוח של מכנסי קורדרוי וחולצת פוטר מעל. משהו חסר. המעיל חסר! והארנק במעיל.
גם לזה נצטרך להתרגל.

שבועיים אחרונים לשליש אביב. אור סיימה בשבוע שעבר את קורס math10 והתחילה היום את קדם-קלקולוס, math11 ברמה היותר גבוהה. יובל ואני רבים על הזכות לעזור לה. סוף סוף מישהי מביאה הביתה מתמטיקה עם בשר. אני מקווה שהיא תזכור מי ילדה אותה.
בחוץ ציפורים מצייצות, ארנבים אחרונים מקפצים וגופות של ארנבים משנות מיקום. שלשום לקראת ערב בא השכן והניח בכניסה לבית ארנב נטול ראש שמצא על ערימת שלג איפושהו. אתמול בבוקר ניגשתי לטפל בגופה (בעיקר להעביר אותה למקום שלא יבהיל אורחים. אולי לקבור בשלג, כמו שעשיתי עם ארנבות נטולות ראש בעבר) ומצאתי שהיא איננה. מעניין מי לקח אותה. כלב? טורף אחר?
לפני כמה ימים פגשה אותי אחת הטרייסי במכולת והתוודתה שכנראה הכלב שחטף ברווזה מול עיני כמה שבועות קודם לכן (הודעה שוחררה לציבור דקותיים אחר כך, בקבוצה של סלוקן ועוררה גלים) הוא הכלב שלה. העובדות מתיישרות עם זה. באותו היום החשמלאי השאיר את הדלת פתוחה והכלב יצא לטייל לבדו. כשחזר הקיא משהו שנראה כמו סנפיר של דג. אבל מאיפה דג? זאת כנראה היתה רגל של ברווז.

אין לי יותר חיות. התרנגולות האחרונות עברו לכריסטינה, ארנבים בודדים משוטטים על אחריותם ורק גופות של אלה ושל אלה ישנן עדיין בסביבה, מתחת לכמויות שונות של שלג, מחכות להתגלות באביב.
והאביב כבר כאן.

לילדות בבית הספר יש בעיה.
יש מדיניות, מטופשת, אם יורשה לי לציין אחרי שבחנתי את הנושא מכל הכיוונים, שהתלמידות חייבות לצאת מהבניין למשך הפסקת עשר (בת הרבע שעה). שאגיד מה הטיעון? משהו שקשור להשגחה ולזה שהם צריכים זמן חוץ. כל אחד מהם אני יכולה לסתור עם יד קשורה ומקלדת על קוריאנית אבל אני לא מתעסקת עם זה. אני תומכת בילדות שלי לטפל בזה בעצמן וכרגע העצלנות עולה על הרצון בשינוי. אין לי כוונה להילחם את המלחמה הזאת בשבילן, בשלב זה.
אז הן נבעטות החוצה וננעלות מהצד הקר של הדלת.
למה זה קשור? למשהו שתיכף יבוא.

בליל אמש, בקבוצת הפייסבוק של סלוקן, אותה קבוצה שמשמשת אנשים להודיע שיש להם שתילי תות למסירה או שהן מחפשות מגפיים מידה 11 (11 מה? אני אדבר צרפתית שוטפת לפני שאבין את שיטת מידות הנעליים כאן), אותה קבוצה בה קיטרתי על חטיפת הברווזה, הופיעה התמונה הבאה:

מפרסם התמונה גר בעבר הנהר בסלוקן והוא מצא את גור הקוגר הזה (פומת הרים, אריה אמריקאי, ארי הרים ועוד) אצלו בבית על שולחן האוכל.
זאת לא פעם ראשונה שאני שומעת על פומה בסלוקן והסביבה, כולל דיווחים על צהרי יום ברחוב הראשי. זאת פעם ראשונה שזה מלווה בתמונה ומצביע על זה שיש אמא-פומה. מאמהות יש להיזהר כפליים.

זאת היתה שעת לילה מאוחרת, כשנתקלתי בתמונה. מייד ירדתי למטבח וכתבתי פתק לילדות שמועצת הביטחון של הבית הוציאה אזהרת מסע האוסרת על שוטטות בבודדת. או בקיצור – בנות, מעכשיו להסתובב רק בזוגות ומעלה.
אחר כך כתבתי אימייל למנהל בית הספר שלא מסתובב בקבוצה הזאת, צירפתי את התמונה החמודה וכתבתי לו שאולי כדאי שהתלמידות שמותר להן להסתובב ברחבי סלוקן במהלך הפסקת הצהריים (הן נוהגות בעיקר לעסוק בריטואלים פולחניים ולפקוד את המקדש "מכולת סלוקן" ואת הכנסיה המתחרה – "תחנת הדלק") לא יעשו את זה כשהן בגפן.
לא קיבלתי מענה. כזה הוא.
מה שכן, כשאור שלחה אימייל מבית הספר כדי לדווח שכל השלוש הגיעו בשלום, היא דיווחה שיש דיבורים על קוגר. הדיבורים כללו שוטר שבא לפטפט עם המורים וגם, הבשורה המרגשת, שיש שינוי במדיניות החוץ של בית הספר: תלמידות צעירות נדרשות להישאר בתוך הבניין בשתי ההפסקות, תלמידות בוגרות יותר מתבקשות להעדיף פנים על חוץ, ואם מסתובבות בחוץ – הן מתבקשות לקחת איתן מישהי.

אולי איבדתי ארנבות (תרנגולות, ברווזות), אולי אני לא הולכת לבד בלילה אפילו בתוך השכונה, אבל הנה, לפחות משהו טוב יצא מכל הקוגרית הזאת – הילדות שלי קיבלו בלי מאמץ את הזכור להישאר בבניין במהלך כל היום.

2 Comments

  • Shiri Guterman הגיב:

    איזה כיף שפתאום יש מתמטיקה מאתגרת בבית. יעל עשתה בסמסטר הקודם את הקורס "אשנב למתמטיקה" של הפתוחה. בדיעבד בחירה לא מוצלחת עבורה שנעשתה משיקולי תועלת ולא משיקולי עניין של אלופת המילים והחופרת המשובחת שהיא, אבל שאני נהנתי…..היה שלב בו הצעתי לה לעשות את הממ"נים במקומה רק כדי שיהיה לי תרוץ לשבת כמה שעות עם מתמטיקה. היא טענה, בצדק, שאז גם אצטרך להבחן במקומה ובתעודת הסטודנט יש נערה יפה ולא קשישה מלבינה שכמוני

    • נעמה הגיב:

      אנא פרטי את עניין שיקולי התועלת מול העניין? ואיך היה לה הקורס בסוף? היא לוקחת קורס אחר עכשיו? איזה בזבוז זה שכל המתמטיקה הזאת הולכת למי שפחות מעריכה אותה, הא?

הגב