יום רביעי, 28 ספטמבר, 2016, 21:21

רק אני והדיוואלט שלי, בונות מנבטה לציפורים

כבר עברו עלינו כמה מברגות. שתיים לפחות. הן היו כבדות יחסית וטל התיחס אליהן כמו לפטיש אויר עד שהן נכנעו.
לפני שנה בערך קנינו את צמד הדיוואלט הצהוב והיפה שלנו, זה שראינו בידיים של כל נגר ושמענו המלצות מפיו. 12V מגיע עם בטריה קטנה יחסית שבאמת לא מספיקה לשעות רבות של עבודה אבל המשקל הקל והעוצמה הגדולה מחפים על זה. והן באות בצמד – מברגה עם פטיש מובנה ומקדחה – גם היא על בטריה.

הכי קרוב שמצאתי

הכי קרוב שמצאתי

אין, אין, מעולם לא היה כלכך קל להבריג בורג 4" לתוך עמוד ישן ויבש. בלי למצמץ ועם להרעיש (בכל זאת, פטיש מובנה). מעולם לא היה כל כך קל לקדוח-טרום-הברגה איפה שזה נדרש. אפשר לומר שהקנייה שינתה את חיי.

בסוף יולי מצאתי כמה שעות פנויות כמעט בלי דרישות מצד הילדות והצלחתי להתחיל ואף לסיים פרויקט שישב לי בראש כבר כמה חודשים, ועל הדף כמה שבועות.
המתקן הזה מכיל מגשי הנבטה רגילים (מהסוג החזק) ועליו יצמח פוֹדר: גרעינים מושרים של חיטה או שעורה ישוטחו על המגשים, יצמיחו שרשים ועלים וישמשו מאכל לחיות הקטנות של הבית: תרנגולות, ברווזים וארנבות. אני מתחילה בשימוש כבר עכשיו, אבל עיקר חשיבותו תהיה בחורף, כשיגיעו פחות ירקות בלאי מהמכולת ולא יהיה לי ירק לקצור ולהציע להן.
המערכת עובדת במחזור של שמונה ימים, בכל יום מגש אחד מתרוקן מהנבטים ומתמלא בזרעים מושרים.

המסגרת לכל התבניות נבנתה כך שתהיה קטנה וקלה ככל האפשר. בחורף היא תעמוד בסלון ואני לא רוצה היפופוטם (יותר בכיוון של ג'ירפה). ארבעת העמודים בפינות הם קרשים 2X2 (שזה בפועל 1.5X1.5) וכל יתר הקרשים הם 2X1 (ז"א 1.5X.75) – כל המידות הן באינצ'ים.

כל המגשים (פרט לזה התחתון המשמש לאיסוף המים) מוטים בזוית של בערך 5 מעלות. כיוון ההטיה מתהפך עם מעבר בין שלב לשלב, מתוך מטרה שהמים יתנקזו החוצה מהמגש וירדו למגש הבא. חורים נקדחו בקצה התחתון של כל מגש לצורך כך.
את שני צדי המתקן חיברתי עם המעצורים – קרשים רוחב שימנעו מהמגש להידחף בטעות או בכוונה אל מחוץ למתקן. כמעט כל המעצורים היו מקבילים לרצפה אבל שניים נחתכו ארוכים מהרגיל ובזווית חופשית (אם כי הזווית והאורך היו צריכים להתאים ביחד למידות המתקן) כדי לתת תמיכה אלכסונית משהו, ולמנוע את המשחק שמלבנים מאפשרים.

fsystem1

fsystem2

fsystem3

fsystem4

fsystem5

טעות שעשיתי: תכננתי את המסילות שיהיו ארוכות קצת יותר מהמגשים עצמם. כתוצאה מכך -המגשים, כשהם מונחים במסילות צמודים למעצורים שלהם, לא נמצאים בדיוק אחד מתחת לשני. זה משנה כי המים מטפטים בקצה וחשוב שזה יהיה אל תוך המגש שמתחת. תיקנתי את זה (עם עיבוי המעצורים בצד אחד), אבל בפעם הבאה – האורך של המסילות צריך להיות מדויק, בלי תוספות מיותרות.

חווית הבניה היתה חדשה לי כי זה המתקן הראשון שנבנה כולו בתוך הסדנא שהיא די קטנה. לרב אני בונה ערוגות או מסגרות עשב או לולים. תמיד אני נכנסת לסדנא בשביל לחתוך קרשים ובונה על הדשא. הפעם הכל היה במרחק צעד ואם הייתי צריכה למדוד ולחתוך או לבדוק ולתקן – זה קרה בלי להיכנס ולצאת. זה היה ממש נחמד 🙂


טוב, זה לא נגמר בזה.
אחרי שהרצתי את המתקן למשך תקופה קצרה, זיהיתי שיש פה בעיה. הצימוח לא אחיד. למגשי ההנבטה יש תחתית שהיא לא חלקה והמים זורמים בתוך החריצים ומשאירים את הזרעים שמעל החריצים מקופחים. בנוסף, בגלל שהשיפוע גדול יחסית (כן, חמש מעלות זה הרבה, מסתבר) והזרימה מהירה, אין עליית מפלס בתוך המגש והזרעים בשכבה העליונה לא נרטבים טוב. גם כשהפחתתי את כמות הזרעים במגש ליצירת שכבה דקה יותר זה לא נפתר.
המתקן הבא שאבנה יהיה מותאם למגשים חלקים. בינתיים אני צריכה לשפר את הקיים. הצלחתי לפנות יום ממחויבויות משפחתיות (מה שנקרא "חיי היומיום") ויישרתי את המסילות כך שהמגשים יהיו מקבילים לרצפה. בהדרגה קדחתי חורים על פני כל התחתית של כל אחד מהמגשים (אלו שהתפנו. אי אפשר לחורר כשהם מלאים) והעברתי את המערכת להרטבה מלמעלה. התחלתי עם חורים בקוטר 1/8", ירדתי ל5/64" (יחידות מידה אימפריאליות. you gotta love them…), המשכתי וירדתי לחירור ביד עם דוקרן. חשבתי שחורים קטנים יהיו עדיפים כדי שיהיה זרזוף ולא גשם זלעפות. תיכף המסקנות.
בעיה שמצאנו – כשהמגש העליון הוא של זרעים חדשים (שהרי בחרתי במערכת שלא מזיזות בה את המגשים מדי יום אלא רק מרוקנות את המגש הותיק ביותר וזורעות מחדש) המזלף מציף ומזיז אותם במשך כמה ימים, השרשים פונים לכל מיני כיוונים והעובי כבר לא אחיד. השיפור הפשוט לזה הוא להניח מגש מחורר ריק ישירות עליו למשך הימים הראשונים כך שהמים יגיעו הרבה יותר לאט ובלי תנופה.

עוד שינוי שעשיתי בהזדמנות זו: הוספתי גלגלים בתחתית, שיהיה אפשר להזיז לצרכי ניקוי וניגוב מתחת.


נראה לי שהגענו למערכת שעובדת היטב. אני ממשיכה להריץ אותה כדי לבחון עניינים שונים כמו – מה עדיף להנביט, חיטה או שעורה? איך זה עם שיבולת שועל? מה עובד יותר טוב, שכבה עבה של זרעים או שכבה דקה? ואיך אני יכולה לדעת אם המערכת בנויה ישר אם המשטח עליו היא עומדת עקום בכל ציר שאבחר?

בינתיים הגעתי למסקנה שחורים גדולים עדיפים. 1/8" זה הגודל הנבחר. (3 מ"מ בשבילך, עם סגולה). ההשקיה (סביב 6 ליטר) נעשית במזיגה מדלי למגש העליון (מכוסה במגש מחורר בימים הראשונים להיווסדו) בזריזות. זה מתאזן במגש, כדרכם של מים, ויורד כגשם זלעפות ממגש מחורר למשנהו עד למגש האיסוף.
בגלל שינוי השיפוע של המגשים (משיפועים מנוגדים למגשים מאוזנים) התפנה לי מקום, המגשים הצטופפו ואני יכולה עכשיו לשים דלי מתחת אליו מתנקזים המים ממגש האיסוף (קדחתי חור גדול במרכזו). זה הפך הכרחי כשהכנסתי את המתקן הביתה כי להזיז מגש מלא מים כדי לרוקן זה עסק רועד ורטוב. לרוקן דלי זה קל.
בכל בוקר מגש אחד מתרוקן והולך לחצר. גרעינים מושרים ממלאים את המגש אחרי שנשטף ורצוי גם חוטא (כרגע במי חמצן). כמות מדודה של גרעינים חדשים נכנסת לדלי כפול (אחד מחורר תחתית בתוך אחד רגיל) בנפח גאלון. ראשית הם נשטפים טוב טוב כי הם גרעינים למאכל חיות ולא נקיים במיוחד. אחר כך הם מכוסים במים הרבה למעלה מראשם ונשארים כך עד הבוקר הבא, אז נשלף הדלי המחורר מהדלי הרגיל והמים מתנקזים לקראת הפיזור על המגש.

אני ממשיכה ובודקת אבל החלטתי לעצור ולפרסם עכשיו לפני שהפוסט נרקב. אוסיף מסקנות מגידול חורף לכשהוא יגיע. בינתיים אני רואה שחיטה טובה יותר משעורה וששיבולת שועל ממש לא נובטת טוב. שאפשר ללכת על שכבה דקה או עבה של זרעים והתוצאות בהתאם. כרגע מעט זרעים (חצי קילו יבש? לא מדדתי) זאת כמות מספקת וזה בעיקר לצרכי ניסוי. כשהתרנגולות והארנבות יחלקו חצר בחורף (כך אני מקווה) זה יהיה מושלם כי נראה שכל אוכלוסיה מתעניינת בחלק אחר של הפודר.
בגידול בתוך הבית מצאתי שאם המתקן לא ליד החלון אז (הפתעה הפתעה) התוצר צהבהב. חלון עם שמש חלקית מספיק בשביל עשב ירוק. מתישהו אני אקח מגש ואסחט לי עשב חיטה וארגיש טרנדית (לשנות התשעים). אני שמחה שחלון מספיק כי להתחיל לשלב אור גידול זה מסבך לי.
בתוך הבית במזג אויר סתוי ירדתי להשקיה אחת ביום של 4 ליטר ואני לא רואה שיש התיבשות.
כן שמתי לב שהרצפה בתוך הבית עקומה. זה משהו נורא. אז אני משנה את הפוזיציה של המתקן מדי פעם להשקיה אחידה. מה שמזכיר לי שהגלגלים בתחתית – כדאי שיהיו מהסוג שמסתובב לצדדים ולא קבוע כי יוצא שיש מגוון הזזות וכשזה לא עם כיוון הגלגלים זה עושה סימנים על הרצפה. יש לי תכנית להחליף גלגלים.

bs1

bs2

תגובה אחת

  • נעמה הגיב:

    הגלגלים הוחלפו והמערכת בשגשוג שלא הכרתי. אני תוהה אם זאת נגלה מעולה של חיטה (הו, החיטה) או שפשוט הכניסה הביתה הביאה למערכת טמפרטורות אידיאליות – טווח של 10-20 מעלות. מתפתח להם גוף שורשים מטורף, כמו בסרטוני ההדרכה ביוטיוב. זה ממש חדש לי ומשמח אותי. זה מתיז קצת ומטפטף מהצד כשאני משקה כי הרצפה עקומה ומים מרססים כשהם נופלים, ככה זה. אז כל השקיה (פעם ביום בלבד) מלווה בהזזות וניגובי רצפה.
    אני רואה שכשהמגשים העליונים הם המגשים הכי מתקדמים, הם עוצרים את המים עם גוף השרשרים האדיר שלהם. כדי שהחברה למטה יקבלו משהו, אני משקה בכמות כפולה בשלבים הללו. כשהמתקדמים יותר ממוקמים למטה אז 4 ליטר זה מספיק.

הגב