יום שלישי, 18 אוגוסט, 2015, 18:38

אפרוחים במספרים

אתמול הגיעו לפה כמה תרנגולות חדשות. משפחה בסלוקן החליטה לחסל את הלול שלה והעבירה אלי שלוש תרנגולות מקשישות (בנות שלוש, אבל הטילו עד שכיבו להן את האור) ותרנגול יפהפה. תכל'ס, תרנגולות זה קודם כל בשביל להסתכל ורק אחר כך בשביל הביצים והבשר. אבל אני לא יכולה להיות יותר מדי בררנית אז אני מסכימה לקבל גם תרנגולות ללא הוד והדר.

אני לא יודעת כמה יש לי עכשיו. נספור, לפי וותק:
1 תרנגול Leghorn
3 הבנות שאיתו ּSessex, בנות שלוש
5 קרחות ג'ינג'יות בנות שלוש
1 תרנגול+3 עלמות בנות שנה ככה, סילקי לבנות מאממות
5 ג'ינג'יות Leghorn? בנות שנה
3 שחורות שכחתי-מה-שמן בנות שנה
3 אדומות ניו-האמפשיר בנות שלוש

זה בצד של המטילות שעוברות צד חופשי בשביל לגנוב אוכל מהדינוזאורים. כמה זה יוצא? 22 נקבות ושני זכרים.
באותה ההזדמנות כבר סידרתי להן אור עם שעון שבת להאריך את היום ל14 שעות כדי לקצר את תקופת היובש והן, כאילו קוראות בקבוצת חוואי קוטני, הורידו ייצור באחת (לחצי) והשחורות התחילו להשיר נוצות צוואר.

בצד השני של הגדר היו עד היום 9 דינוזאורים מתוקים (לוקחת בחזרה את כל המילים הלא יפות שאמרתי עליהם כשהיו קטנים ומכוערים) אבל מהבוקר, מוקדם בבוקר, מוקדם מדי בבוקר, יש שם אחד בלבד שמסתובב ותוהה אם פגע מטאוריט בחצר שלו.
יחד איתו יש שביעייה של אמרקונה (מחזיקה אצבעות שבתוכה יש בדיוק זכר אחד) שתטיל לי בייצים בשלל צבעים (כחול וירוק!) ועוד סילקי שחורה שאני מקווה שתצא נקבה כי אין לי מה לעשות עם עוד תרנגול גמד, אפילו לא מרק.


הבוקר, אחרי ממש מעט שעות שינה שצבעו את כל היום בערפל וטשטוש, לקחתי את הדינוזאורים אחד אחד אל הכלוב במכונית וכשהרמתי את האחרון אמרתי לו – אתה קטן מדי, אקרא לך "סוכות" ושילחי אותו בחזרה לחצר שלו בתעופה מעל הגדר, כמו שאני נוהגת לעשות עם תרנגולות שנמצאות בצד הלא נכון. יש לו כנפיים אבל, איך לומר, הוא לא נחת מעדנות על הרגליים כמו כל התרנגולת הבלתי מעוותות. בכל מקרה, שלום לו.
ווילו קיבלה אותי ראשונה, בלי תור, אפילו שכמה כלובים עם תרנגולות ענק (עם זקן ומקל הליכה) חיכו שם לפני. ככה זה, לבוא לווילו עם חבורה קטנה זה כמו להזמין המבורגר במסעדה מקומית – סגולה לקיצור תורים.
שאלתי אותה אם יש מישהו עם חזיר שבא ולוקח את כל הסחלה שהיא זורקת שמה במיכל שמתחת לשולחן. כל הקישקעס והג'יפה. היא אמרה שלרב לא ולה עצמה אין חזירים כי היא אוכלת מפריסי פרסה וכד'. בשבילה זה שכתוב בתורה שבשר החזיר מלוכלך (באמת כתוב את זה?!) זה מספיק. היא סיפרה לי גם על הקשר בין מצב גרמי השמיים וסיפורי התנך. או משהו כזה. אני כבר למדתי ששתי הדתות הכי נפוצות פה בעמק הן הומיאופתיה ואסטרולוגיה ואני לא חוקרת במופלא ממני, אני רק מהנהנת.

נתתי לתרנגולות שהיו שם בלול ליד (לא המיועדות לשחיטה, את אלו עדיף לא להאכיל) את מה שנותר מהתפוח שלי, הכנסתי את העופות לצידנית, חלפתי בדרכי החוצה על פני חבורה של כבשים שרעו בשדה ירוק, עליתי על הכביש הראשי ויצאתי הביתה, אפופה, מתגעגעת למיטה. כשעצרתי אצל האגדיים לקחת משהו ששכחתי ראיתי חזיר שחור משחור עומד ליד פח האשפה שלהם וחוקר שקית אחת. קיוויתי שמה שיש שם יותר טעים מהאוטו שלי.


זמן חשבון.

הוצאות קניה ומזון ראשוני כפי שפורט בעבר: $59
שק וחצי (30 ק"ג) מזון תרנגולות כללי ממישל: $22.5
שק (20 ק"ג) מזון אורגני, שנטחן על ידי בתולות עם שחר: $25
על האוכל שלהם התעלקו שמיניית אפרוחים פחות גרגרניים וכלמיני תרנגולות שנהגו לעבור את הגדר ולבקר. נניח שזה מתקזז עם עוד חצי שק שהלך שם. אני לא באמת יכולה לדעת.
שחיטה (לפי $3.5 לראש, שמונה ראשים + טיפ): $30

סה"כ: $136.5 עלות לעוף: $15.2, העופות שקלו 5# בממוצע. עלות לפאונד: $3


התרנגול החדש לא התקבל על ידי התרנגולות התושבות במבטי הערצה מצועפים. להיפך.
אמרו לי – לול צריך תרנגול. הוא שומר על הסדר. אני התקוממתי התקוממות פמיניסטית שקטה ואז הבאתי אותו, את היפה הזה, וזרקתי אותו לתוך חבורת הקרקרניות בלי שהיות. הן תקפו אותו כאילו היו תרנגולים בעצמן. בדד הסתובב לו בלול, שומר מרחק, ורק כשהבעלים הקודמים שלו בא להגיד לו שלום, הוא מיהר לקפוץ על התרנגולת הקרובה והסתכל עליו במבט של "תראה אותי. גבר גבר".
לעת ערב הוא התחיל להסתובב עצבני ליד הגדר ההיקפית וחיפש דרך מילוט. צירפתי את שלישיית הבנות שלו הרבה לפני התכנון והוא התנפח ונרגע.
בלילה הראשון הוא ישן על העץ. שתיים הצטרפו אליו, על הגדר ומתחתיה. הן לא יכולות להגיע גבוה.
בלילות הבאים הן זלגו אחת אחת ללול של הבנות והוא נשאר לו לבדו על העץ.
מקווה שהוא ימצא את הדרך לרדת מהעץ לפני השלג.

2 Comments

 • שרון הגיב:

  אז זה שווה? 3$ לפאונד תרנגולת שאכלה זרעונים אורגנים מכוסי טל עם שחר ?

  ותודה על קיצור תהליך השניצל הפעם. מה שלום האנבים? ומה עשית עם הפרווה (כי דילגתי על הפוסט המדמם ההוא)

  • נעמה הגיב:

   שרון, איך תהיי אמאזונה אם תדלגי על הקטעים המדממים? הארנבים עדיין מקפצים ועם אחת מהם אני מפתחת קשרי ידידות מה שמגדיל את הסיכוי שלה להמשיך לקפץ. השני לא חברותי ולכן עתידו בקדירה. מההוא הראשון לא שמרתי את הפרווה. זה היה לי יותר מדי, להתעסק עם זה, אבל יש לי פנטזיות על נעלי בית ארנביות.

   3$ לפאונד זה בסדר. המחיר לתרנגולת מקומית מתנאי גידול דומים היה 5.5$ לפאונד בשנה שעברה. השנה לא בדקתי אבל זה לא יורד הדברים האלה… אם נתארגן על אוכל פחות מפואר (בלי לרדת באיכות. סתם עם תכנון מראש) ונשמור את האורחים מעבר לגדר יש מצב שאפילו נרד עוד. בשנה הבאה אני חושבת לנסות Mistral Gris. אומרים שהם יותר טעימים. (אל תדאגי, אדווח).

הגב