יום שישי, 19 יוני, 2015, 22:39

עוד אפרוחים!

אחרי לילה אחד חרדתי משהו, הכנסתי את האפרוחים הצהובים (שממש מהר התחילו להצמיח נוצות כנף) הביתה. פחדתי שקר להם.

indoor-coop

לאף אחת מהילדות שלי, בשלב התינוקות שלהן, לא היה מוניטור בבית (לא בייבי סנס ולא כל השכלולים שיש היום שמעבירים להורה וידאו של התינוק) ולא הקפדתי על שמירת טמפרטורה אבל לאפרוחים הללו אין אמא צמודה. עם המדחומים שלהם הלכתי לישון ובדקתי טמפרטורה עשר פעמים ביממה. רק אחרי חמישה לילות נגמלתי מזה.

המגורים הביתיים שלהם אולתרו בזריזות מקופסא, מסננת אדמה (נגד תינוקות וחתולים) והמתקן להחזקת ווקים מעוגלי תחתית על הכיריים (סוף סוף יש לו שימוש).

אפרוחים בלילה

אפרוחים בלילה

גם בתוך ארגז קטן, בבית, יש טווח טמפרטורות גדול

גם בתוך ארגז קטן, בבית, יש טווח טמפרטורות גדול

הפעילות החביבה עליהם, חוץ מלחרבן

הפעילות החביבה עליהם, חוץ מלחרבן

הילדות ביקשו אפרוחים שאפשר להיקשר אליהם, שאפשר להשאיר. שאלתי על זה את החוואים ואמרו לי שזה אפשרי לגדל ביחד, כל עוד מפרידים אותם כשהפטמים נעשים גדולים מדי ויש סכנת דריסה כשהם מצטופפים להתחמם ושכולם יקבלו את התרופה אם הם לא מחוסנים.
אז נסעתי למישהי ואספתי אצלה 7 אפרוחי אמריקנה (הביצים יהיו כחולות וירוקות!) ואחת סילקי בנטם, ז"א – סילקי ננסית. היא (אני מקווה שזאת היא) גדולה רק במעט מאפרוחי הבשר (לא לאורך זמן…) ועם נוצות מלאות והתנהגות של חצי-בוגר. אני לא יודעת באיזה גודל היא תגמור. אני אתאכזב אם היא תהיה תרנגול כי כבר יש לנו תרנגול סילקי ותכל'ס, הוא יהיה חצי מנה. בטח אמסור אותו כחיית מחמד.

silkie

silkie2

silkie-couple

סילקי זה בשביל הנשמה. הביצים שלהן קטנות וחמודות ואומרים שהן ידידותיות אבל שלנו עוד לא יצאו מהלחץ של המעבר אז את הצד הזה שלהן עוד לא ראינו.

והנה האפרוחים החדשים מגיעים.

האפרוחים הצהובים חזרו ללול בחוץ

האפרוחים הצהובים חזרו ללול בחוץ

החדשים מגיעים!

החדשים מגיעים!

סילקי ננסית שחורה נטמעת בהמון האפרוחי

סילקי ננסית שחורה נטמעת בהמון האפרוחי

all together now!

all together now!

פתאום נהיו לי 18 אפרוחים וכולם חזרו ללול בחוץ ואני עשיתי ספירת מלאי וחוץ מהם יש את הסילקי הלבנות (שלוש ועוד תרנגול. מכל החבורה יוצאת לי ביצה קטנה אחת ליומיים) ושלוש שחורות וארבע ג'ינג'יות וארבע או חמש אדומות. למה הספק? כי לפעמים ככה ולפעמים ככה. מזמן לא ראיתי את החמישית. כבר חשבתי שנטרפה אבל אז גיליתי אותה מתחת לפטל, דוגרת בשקט רב על 13 ביצים.
זה חבל. הביצים לא מופרות (התרנגול היחיד בסביבה הוא סילקי עם חרדת מעבר, אין סיכוי שהוא הצליח להתקרב לאדומות הגדולות).
לקראת ערב הוצאתי מהלול את כל הפטמים, לקחתי את התרנגולת וניסיתי להכיר לה את האפרוחים. טעות. הייתי צריכה להניח אפרוחים מתחתיה. התרנגולת לא הבינה מה אני רוצה ממנה. הי! אסור לך לאכול מהאוכל של האפרוחים! הוא אסור למטילות! את רעבה, הא? גם צמאה. ככה זה כשדוגרות.
מה נעשה איתך?

אין ברירה. אי אפשר לדגור לנצח. אפשר להיות חולות מזה.
הביצים כבר בושלו והן נפתחות בזהירות אחת אחת ואלו שאינן סרוחות מזינות את האפרוחים.
האדומה עוברת תהליכי קירור תחת הדרגתיים. אני מחזירה אותה ללול כמה פעמים ביום והיא מקצרת את השהות שלה בקן מתחת לפטל, איפה שפעם היו ביצים והיום יש שקע בצורת בטן של תרנגולת.
היה חמוד לראות איך היא מחזיקה ביצים בין הכנפיים לגוף ואיך היא שומרת עליהן בדבקות.


ויש גם את הצד הזה של גידול אפרוחים.

טוסיק מרוחיק

טוסיק מרוחיק

לפעמים נתקע להם קקי בתחת. לא צוחקת. בהתחלה חשבתי שכל אחוריים מרוחים הם בעיה ואשכרה ניקיתי להם אבל אחרי בירור חוזר הבנתי שרק משהו קשה שמהווה פקק הוא בעיה. אז עשינו לנו שיגרה להתסכל על כל הישבנים מרחוק ועל החשודים שבהם מקרוב ולוודא שיש להם חורתחת פנוי.

זה כיף. כיף התרנגולות הללו וכיף האפרוחים וכיף הארנבים שבינתיים עברו לכלוב החדש והמרווח שבניתי להם. אני נהנית להאכיל ולהשקות את כולן בבוקר ולשבת להסתכל על הארנבים ועל האפרוחים ועל התרנגולות. כל כך נעים ומרגיע.

צופות בערוץ החמידות

צופות בערוץ החמידות

נכנסתי לעניין הזה של גידול תרנגולות בשביל הביצים אבל עם הזמן והתמונות של הביצים הצבעוניות והתרנגולות המרהיבות שידידי החוואים מעלים לפייסבוק, אני מרגישה איך אני "נופלת". איך אני רוצה עוד גוונים לביצים שלי ועוד סגנונות לתרנגולות שלי. לשנה זו אין לי תכניות התרחבות (רק רוצה להביא ארנבת הרה לכשילכו מפה התרנגולות הבשריות) אבל בשנה הבאה… מה בשנה הבאה? אולי ברווזים?

הגב