יום חמישי, 11 יוני, 2015, 15:48

האפרוחים באים

chicks

יש לי מעט מאוד ניסיון עם אפרוחים, מתוך זה שום ניסיון עם אפרוחים של תרנגולות לבשר.
בשנה שעברה הבנות החליטו שהן רוצות אפרוחות. הן בחרו זני מורשת שונים של תרנגולות דו-שימושיות (שאפשר להזמין אצל אליסון. תכל'ס, יש די הרבה זנים) וכריסטינה דאגה ליתר. היא הביאה אותן ביחד עם ההזמנה שלה, נתנה לנו מי ויטמינים להתחלה ותמכה בנו לאורך כל הדרך. יובל היה זה שהלך להצטייד באֶג-סֶטרה (שם מעולה) והביא אוכל להתחלה ואוכל להמשך ומתקן שתיה ומנורת חימום. הוא גם סידר להן מקום והתקין הכל ודחק בילדות להשקות את האפרוחות לפני שהן מתיבשות.
מהשלישיה הזאת נותרה אחת, אחרי ששתיים נטרפו בידי בני עוולה על ארבע והיא היום אחת מהחברה (למעשה, היחידה שיש לה שם – פריס).

לפני כמה ימים בדקתי שהלול הנייד מהקיץ שעבר מתאים לקלוט אפרוחים. הוספתי קצת רשת לולים במקומות בהם חשדתי שהגדר מתאימה למעבר נמיות (לא יודעת מה הגודל שלהן כאן), סידרתי כיסוי אטום לצד הפונה לשמש (כי הלול עשוי מפלסטיק גלי שקוף למחצה), שמתי מד טמפרטורה במטבח עם שלוחה בלול כדי לנטר את הטמפרטורה שם, ראיתי שזה מגיע בכיף לארבעים ותהיתי איזו טמפרטורה אני אמורה לספק להם. כי יש איזו טמפרטורה…
בגלל שאנחנו חווים ראשית יוני שמתחזה לאמצע יולי, תהיתי מה אעשה בעניין החימום.
הכי נחמד יהיה למצוא משהו שהוא שילוב של שעון שבת וטרמוסטט.אבל אין, לא משהו מן המוכן. יש לי תרמוסטט שאני יכולה לחבר לשקע ותקע וליצור כזה.


עם הניסיון הזה של "ציפורי בשר" אני מתכוונת לעקוב אחרי ההוצאות כמו גם לתעד את כל הנוגע להוראות גידול, כי ברור לי שאני אשכח ויש סיכוי טוב שארצה לחזור על הניסוי (אם לצטט את קשת: "רגע, אמא, אלה אפרוחים לבשר? אז אני אמורה לא להיקשר אליהם, נכון? ההוא שם בפינה הוא שלי. אני רואה שיש פה עשרה אפרוחים, זה אומר 20 רגליים").

chicks-in-box

keshet

תנאי מגורים נדרשים
מקום מאוורר, יבש ללא רוחות פרצים.
הרצפה צריכה להיות לא חלקה (משטח העץ שמהווה רצפה בלול שלהם הוא דוגמא לרצפה חלקה) ולא משהו שיכול לתפוס ציפורניים (כמו שקי הקנווס שחשבתי לפרוש כדי לפתור את בעיית החלקלקות).
אלה לא עופות מזן שאמור להאריך ימים ולהיות אתלטי. אם הם מחליקים והרגליים שלהם נפשקות, הם עלולים להישאר כך לנצח (שזה, כמה? 3 חודשים?).

טמפרטורה
את מנורת החימום (המכילה נורה אדומה) יש למקם בערך 40 ס"מ מהרצפה.
צריך שיהיה להם מספיק מקום בשביל להתרחק מהמנורה אם חם להם מדי.
הטמפ' צריכה להיות 30-32 מע' בשבוע הראשון ומשם להפחית ב3 מע' בכל שבוע עד שמגיעות ל21-24 מע', שם יש להישאר (אני כבר רואה שביולי הם יהיו חייבים לעבור לצל).
הם אומרים למדוד את הטמפ' במקום הקר ביותר בלול. לי זה נשמע לא הגיוני (אני בעניין של אפשרויות בחירה…).

in-out-temp

תאורה:
בדף ההוראות כתוב להתחיל עם 23 שעות אור בראשית חייהם ולהגיע עד שמונה שעות אור עמום לקראת סופם. כל זה מותנה בכך שמגדלים אותם בלי חלונות, עם תאורה מלאכותית. זה נשמע לי נורא, הסידור הזה. (לא מכירה אף אחד שמגדל ככה).

שתיה
עם ההגעה לתחנת האיסוף התחילו להשקות אותם במי ויטמינים, כדי לאושש אותם מהמסע. ההמלצה היא להמשיך להשקות אותם במים הללו למשך כמה ימים עד שבוע. הויטמינים הם אבקה כתומה שמריחה טוב אותה יש לערבב לתוך מים חמימים ביחס של חצי כפית לליטר.

additives

אוכל
האפרוחים שקיבלנו לא מחוסנים ולכן ההמלצה היא להתחיל עם אוכל שמכיל תרופה (פרטים בתווית). לא העמקתי לחקור בעניין וכששאלתי את מישל שהיא האורים והתומים שלי בחוואות היא אמרה לי: "כן, חשוב לתת להם את זה, את לא רוצה לאבד אפרוחים. אני ביקשתי לקבל את שלי מחוסנים הפעם."
לכל זן של תרנגולות יש את האוכל המתאים לו, בהתאם ליעוד. מטילות מקבלות אוכל אחר מאשר תרנגולות לבשר (האם הן נקראות פטמים?).
את האפרוחים הללו מאכילים בהתחלה עם "סטרטר" במשך שלושה שבועות ואז עוברים ל"grower". ההבדל הוא בשיעורי החלבון ורכיבים אחרים. (שירלי אמרה לי שאני יכולה להמשיך עם הסטרטר יותר משלושה שבועות. לפי דף ההמלצות שנתנה לי, יש להפסיק את התרופה לכל המאוחר שבועיים לפני השחיטה).
כל אחד מאלה אפשר להשיג כמזון אורגני או "סטנדרטי" סטרטר עם תרופה יש רק סטנדרטי ולמרבה הצער כרגע רק באריזות גדולות אז כנראה שהאפרוחים שלי יקבלו את התרופה עד שיגמרו את השק. כמה זמן יקח לאפרוח בודד לאכול שני קילו ממנו? נחכה ונראה.

med-starter

לתוך האוכל אני צריכה להוסיף קצת חצץ (לתבל, כמו מלח). זה טוב לעיכול, כנראה (הן אמרו לי שם משהו על זה שזה מונע poopy bum ).

directions

לא היו לי הוצאות על תשתית כי הכל כבר היה מוכן (קניתי מדחום, נוסף, אבל זה לא נחשב הוצאת תשתית אלא שריטה משפחתית בלתי מזיקה וזה מאפשר לי לנטר מרחוק את הטמפ' בשתי נקודות שונות בלול).
הוצאות:
10 אפרוחים – 30$
שק 20 קילו מזון התחלתי, סטנדרטי, עם תרופה – 18.5$
שני קילו (?) חצץ – 4$
ויטמינצ'יק לשנתיים – 6.6$
סה"כ – 59$

keshet-n-chicks

keshet-touch-chicks

moving-chicks

moving-more-chicks

inhome-setting

שיחות ברזיה אפרוחיות

שיחות ברזיה אפרוחיות

הגב