יום חמישי, 27 יוני, 2013, 15:14

חתונה

<מצאתי טיוטה עתיקה>

היום נחשפתי להרצאה הזאת של מרב מיכאלי בטד-יפו, מנובמבר אשתקד (תודה ניצן!).

זה היה תזמון מעניין כי שלשום נערכה פה חתונה משעשעת בסלון שלנו.

זאת אמורה להיות, כביכול, בעיה להריע לכזאת הרצאה בתור אישה נשואה, יושבת בית (מה שנקרא "לא עושה עם עצמה כלום"), שעיקר עיסוקה הוא תפעול בית וילדים אבל זאת לא בעיה.
כן, התחתנתי (ועוד עם רב) אבל, איך אומרים, הייתי צעירה, הייתי צריכה את הכסף. לא, לא זה. הייתי צעירה, לא ידעתי מה שאני יודעת היום.
כן, עשיתי את זה בתנאים שלי, התעקשתי על מה שהיה לי חשוב וויתרתי על מה שלא. אבל לא הייתי עושה את זה היום (ואני מאמינה שיובל גם), לא את הנישואין ולא את המסיבה. מסיבה? יומולדת ל6 ילדות (אנחנו עוד במשא ומתן לגבי המספרים…) זה מעמיס מספיק. מה מסיבת חתונה עכשיו?

למה התחתנתי?
התשובה הקצרה היא שאני לא זוכרת 🙂
אני משערת שפשוט חשבתי שזה מה שעושים. גומרים בית ספר, עושים צבא ותואר, מטיילים, מתחתנים, יולדים (בבית חולים, כמובן), ברור שיולדים (2.3 ילדים לפחות!) ובגיל 3 ח' שמים את התינוקת אצל מטפלת וחוזרים לעבודה. מה, לא?
לא לימדו אותי בבית שככה עושים (אני אפילו זוכרת שאבא שלי טפטף לי כל הזמן שחתונה זה לא כלכך חשוב, העיקר הנכדים. ויפה שנה אחת קודם!), זה פשוט היה ברור.
רק אחרי החתונה והלידה הראשונה (בבית חולים. בניתוח), כשהגיע הזמן להיפרד ממחמלית, משהו לא הסתדר לי בתמונה. השאר היסטוריה.

היום, אם הייתי פוגשת את נעמה-בת-24, הייתי אומרת לה שלכל בחירה שלה יש משמעות. מה היא אוכלת, איפה היא קונה ואילו התקשרויות היא עושה עם מוסדות המדינה. ולא, להתחתן (או פורמט אחר של חוזה זוגיות) שלא דרך הרבנות לא יהרוג שום סבתא אבל הוא כן שם כח בידיים של אנשים שאין להם נגיעה לחייה וטובתה אינה עומדת לנגד עיניהם.

את הילדות שלי אני מנסה ללמד להיות ביקורתיות. לנסות להבין למה "כולם" עושים מה שעושים והאם זה טוב גם עבורן. הרבה פעמים ההמון יודע משהו, אבל לפעמים עדר הוא רק עדר.

<אולי היה אמור לבוא פה המשך. אין לדעת>

תגובה אחת

  • שירה הגיב:

    להיות ביקורתיות זה בהחלט אחד הדברים שחשוב לנו שהבנות שלנו יגדלו להיות. גם אם זה אומר לעשות בסופו של דבר "כמו כולם" אבל לראות את זה ולהבין למה בחרת ככה.

    אגב, לצערי גם מי שבחרה להתחתן אחרת, אבל בטיפשותה סיפרה על זה למדינה, מוצאת את עצמה תלויה בחסדי הרבנות אם וכאשר.

הגב