יום שלישי, 09 אוגוסט, 2011, 23:04

קלידים לוהטים

בחורף, כשהלכתי לבחור פסנתר, הקשבתי להם, התבוננתי בהם ובחרתי את זה שגם נשמע לי טוב וגם לא נראה כמו חללית. לא היה לו חיבור USB כמו לחללית אבל כן היה לו חיבור midi. לא שהבנתי מה זה. אבל זה שקע ומשם אפשר להמשיך למשהו שהמחשב מכיר. חשבתי שנוכל להקליט את הילדות מנגנות וכאלה, בכלל לא חשבתי על כאלה שימושים.

כשנגמר סשן אביב שהיה הסשן הראשון של אור בשיעורי מוזיקה, קנינו לה ולנטע את החוברת עם כל השירים שיש בתכנית של סוזוקי שהיא עושה. זאת היתה חוברת עם תוים באמת ולא גרסאות מוחלשות שקיבלה עד כה (מילים בלבד או רק טה-טי-טי). עם החוברת הגיע דיסק שהכיל גרסאות מנוגנות של השירים.
משם היא רצה לבד.
אחר כך היא רצתה ללמוד את Fur Elise.

בהתחלה היא ניגנה לפי שמיעה אבל זה לא הספיק. מכיוון שלא יובל ולא אני יכולים ללמד אותה את זה ומכיוון שהמורה שלה לא מלמדת בקיץ – יובל מצא הדרכה באינטרנט של גירסה קצת יותר רזה. והיא למדה. לאט לאט, בסגנון שלה (הסגנון שלה הוא לנגן מתי שהיא רק יכולה את כל מה שהיא כבר מכירה ויודעת ובכל פעם לנגוס מעט ממה שהיא עוד לא יודעת). ביסודיות.

וכך, בעודה יושבת מול המקלדת של הפסנתר כשמעליו מונח הלפטופ של יובל והיא עוצרת וממשיכה ומריצה קדימה ואחורה וחוזרת ומתקנת ומתקדמת, יובל אמר – למה לא לחבר את השניים?

אתמול היינו בנלסון ויובל קנה את החלק החסר שהוא קופסא קטנה שבצידה האחד תקע שמתאים לפסנתר ובצידה השני תקע usb ואיתה צרור דיסקים להתקנה עבור מי שאיתרע מזלו ויש לו חלונות במחשב. אבל לנו יש לינוקס אז כל מה שצריך זה לכבות את הפסנתר, לתקוע את התקע בישבנו ולהדליק. מוכן לשיגור.

בשלב הזה יובל הציג גרסאות שונות של המקבילה הפסנתרית לguitar hero.
גיטר-הירו (הסבר לזקנים) הוא משחק מחשב בו עושים כאילו מנגנים בגיטרה חשמלית בזמן שעל המסך יש אוירה של הופעה, שירה וכלים אחרים ויצוג ויזואלי של תפקיד הגיטרה.

אפשר לשחק בעזרת שימוש במקשי המקלדת הרגילה כמו שאנחנו עשינו (בתקופה שעשינו) ואפשר לרכוש גיטרה צעצוע שמיועדת למטרה זו. כך או כך כל שנדרש הוא להקיש על הכפתורים המתאימים בזמן ולא לחטוף התקף אפילפטי מהאורות המרצדים. שזה די הרבה.
לא ניסיתי, יובל נתפס לזה לתקופה קצרה.

בימים האחרונים ראינו כלמיני ישומים דומים עבור הפסנתר, כלמיני פסי צבע וציורי קלידים שלא נראו לי כמו משהו שאפשר ללמוד ממנו לנגן אלא לכל היותר לנגן מה שכבר יודעים.

אחרי חיפושים יובל מצא את היישום האולטימטיבי, זה שבעקבותיו מצאתי את אור יושבת מול הפסנתר והמחשב ומנגנת את "פור אליז" בגרסה המלאה.

קוראים לזה Piano Booster.
ההדגמה הבאה לא ממש מענגת מבחינה מוזיקלית אבל נותנת מושג איך זה נראה ומרגיש:

אפשר לשחק עם ההגדרות, לבחור לבצע יד אחת בלבד או שתיים וכיו"ב.
אור בחרה לנגן את יד ימין בלבד כשהמחשב ניגן את השמאלית בקצב שלה. זאת אומרת שהוא חיכה לה עד שתנגן את התו הנכון לפני שהמשיך בחלקו (יד שמאל). זה לא מלחיץ כמו המשחק ההוא עם הקוים שנופלים מהשמים ומה שעובר מול העיניים אלה תוים של ממש עם סימון איפה אנחנו עומדים כרגע. ויש את הבונוס של הליווי של המחשב אם בוחרים לנגן יד אחת בלבד.

כמו שזה נראה כרגע – זה היישום שהולך לככב פה. הפסנתר בשימוש די אינטנסיבי גם ככה ועכשיו עם הצעצוע הזה ועם ההבטחה של יובל להוריד לנו קבצי מידי של כלמיני שאנחנו אוהבים, נראה לי שהמשך הקיץ יהיה מאוד מוזיקלי 🙂

(אגב, כל מה שאמרתי לגבי אור נכון בקנה מידה קטן יותר לגבי נטע וקטן מזה לגבי קשת שלא קוראת תוים בכלל אבל בהחלט משתמשת באזניים ובאצבעות בתבונה ואוהבת לחקות את האחיות שלה).

3 Comments

 • מיכל הגיב:

  לא הבנתי, זה ממש מלמד אותה לנגן? אנחנו מחפשים מורה אלקטרוני כבר הרבה זמן…

  • נעמה הגיב:

   אני לא יודעת איזה מורה אלקטרוני אתם מחפשים. כל אחד לומד בדרך אחרת וכל אחד מחפש ללמוד תכנים אחרים.
   מה שהתוכנה הזאת נותנת זה בעצם דף תוים עם סימון איפה את ואפשרויות משחק שונות בחלק שלך מול החלק של המחשב.
   זה מה שמתאים לאור עכשיו בשביל ללמוד את השיר הזה וזה בדיוק מה שאני רוצה בשבילי.
   יובל עובד עם תכנית שקנה מזמן והיתה לו מוצלחת ללימוד מהבסיס (גם אני צריכה לעבוד עם התכנית הזאת). עכשיו הוא חזר אליה כשהוא יכול לעשות שימוש בקבצי מידי שהם חלק מהתכנית.
   יובל, תן קישור בבקשה.

הגב