יום שני, 08 דצמבר, 2008, 20:40

הכנת סיידר בבית

טוף גיע הזמן לעדכן.
אתמול בקבקתי את הדלי הראשון של הסיידר, הדלי הקטן. היו בו 3 ליטר והטעם היה כשל מיץ תפוחים בתסיסה עדינה.
אח"כ הלכתי לחקור (אין למידה משמעותית בלי מוטיבציה והיא הופיעה עכשיו).
יובל (אחרי שצחק עלי ואמר שקודם לומדים ואז עושים, לא להיפך) קרא קצת ואמר לי שצריך בקבוק סגור עם נשם (נשם זה התקן, כלשהו, שמאפשר יציאה אבל לא כניסה של גזים. אפשר להפיק נשם באמצעים ביתיים ממש בקלות – מהמיכל האטום צריך לצאת צינור ולהסתיים בתוך כלי עם מים). זה לא הסתדר לי עם הידיעה שנדרש שם חמצן אבל אולי הידיעה הזאת היא השגויה, לכי תדעי.

עוד משהו שלמדתי אתמול זה שכל נסיון לעשות משהו (במטבח. לרב זאת הפעילות הנדרשת) בין 7 בבוקר (יקיצת הקץ') לבין 9 (יקיצת אחיותיה, בשאיפה) נדונה לכישלון. אני יכולה לנסות ולהתחרפן או פשוט להתמסר לקצ'קץ'. אז הבוקר עשיתי איתה טיול מהיר כל עוד יובל היה פה וכשהוא יצא לחטוב עצים (בחיי. זה מה שהוא עושה כמעט בכל בוקר בזמן האחרון. המים, אגב, מגיעים בברזים) התישבתי איתה מול המחשב ללקט מידע. כשהיא יונקת היא מניחה לי לקרוא.

בעברית אין לי מה לחפש. באנגלית יש, כמובן, מידע בהמון אתרים המדברים על הכנת סיידר, רובם מבקשים למכור לך ציוד וחומרים או ספרי הדרכה. חלקם גם נותנים מידע מעשי, למשל האתר הזה וגם זה. אבל זה באנגלית ר"ל.
בינתיים – חברנו יוטיוב יעזור לקשיי ההבנה.


בסדרה של מספר סרטונים מסביר פה האיש הנחמד איך להכין סיידר בבית. זה הרגיש דומה לצפייה בסרטוני הרצאות בטכניון (הלוואי ובטכניון האולמות היו כלכך עציים. אני לא אומרת מילה על המרצים למרות שזאת ממש הרמה עצמית להנחתה) רק שכאן אין את הכפתור הזה שאפשר לסובב ולגרום לו לדבר מהר יותר. אני מביאה את הסרטונים למרות בעית התמצות בגלל שיש לו מכונה ממש מגניבה לסחיטת תפוחים. זה הסרטון הראשון ואפשר להסתפק בו אבל אם מתכוונים לבנות מכונה כזאת – אפשר להסתכל גם במספר 2 ו3.

הנה סרטון תמציתי וברור , משלב התפוח על העץ ועד שלב הסיידר בכוס. ללא מילים.

זה סרטון עם הסברים של איש המשתמש במכונה עתיקה להכנת מיץ ומוסיף מיני שמרים למיץ וגם מודד את רמת האלכהל.
לא חייבים להוסיף שמרים ולא חייבים להוסיף סוכר. אפשר. שמרים יש להוסיף אם חיים באזורים נטולי שמרים טבעיים (פעם ניסיתי להכין שאור משמרים מהאויר בתלאביב. השאור נרקב) או אם משתמשים במיץ תפוחים מן המוכן שעבר התעללות לפני שהגיע אלינו (מפוסטר, מתוסף בחמרים משמרים וכד'). מי שמכין את המיץ בעצמו לא צריך.


אחרי שקראתי די הרבה מתכונים אני מבינה פחות או יותר את התהליך (אם כי זה לא סגור עד הסוף. חסר לי מידע).

סיכום – איך מכינים סיידר (מה שאני יודעת עד כה).
1. סוחטים את המיץ מהתפוחים בכל דרך שבוחרים. מסננים את המיץ.
2. מניחים את המיץ בכלים גדולים, רצוי לא מפלסטיק, אפשר בשלב זה להוסיף שמרים יעודיים וסוכר, אפשר גם לא.
3. מניחים יממה בכלי פתוח לאויר לפני שחותמים. או שלא?
4. שמים במיכל זכוכית, מרכיבים נשם על המיכל כדי שיצא co2 ולא יכנסו וילדע חאייעס.
3. מניחים לתסיסה במשך כמה חודשים (כמה? הדעות חלוקות. חודשיים כזה).
4. מוציאים את הסיידר בלי המשקעים (אלה השמרים, אנחנו לא רוצים שימשיכו לעבוד) ממבקבקים ומפקפקים. מניחים לתסיסה משנית והתישנות עוד כמה חודשים.

חומץ עוד לא התחלתי לחקור אבל נראה שההבדל הוא <לתשומת לב המערבלים פעמים ביום לפני שהם בודקים איך מכינים סיידר> שבסיידר אנחנו לא מוסיפים חמצן ובחומץ כן. כשאדע אספר.

בינתיים הרכבתי על הדלי של הסיידר מכסה אותו חוררתי והרכבתי לו נשם ביתי (צינור מסולסל עם קצת מים בתוכו). אם אזכה לראות בעבוע אתרגש מאוד.
מה שכן – הסיידר עצמו מרגש. כל מי שטעם התלהב. מבעבע קלות, מתוק. מזל שבקבקתי 3 ליטר והצלתי אותם מגורל של תסיסה ממושכת בחשכת המחסן (כן כן. אין לי כוונה להשאיר אותו במטבח כשהוא ככה, לא מתגמל).


נראה שאנחנו בדרך הנכונה רק צריך להתארגן על בקבוקים גדולים עם נשם. אותם אפשר לקנות כאן. נשקיע ונקנה כי בכוונתנו להכין גם בירה בעתיד והתהליך כמו הציוד – דומים מאוד.

עדכונים יבואו אחרי הביקור (בשבוע הבא).


תוספת מאוחרת: כמה שבועות אחרי הביקבוק התפוצצו לנו בקבוקים. כנראה שאנחנו עוד לא יודעים להכין סיידר.

15 Comments

 • ענבר הגיב:

  יקירתי, בתסיסה הופכים חומר אורגני (בדרך כלל סוכר או פחמימה אחרת לתוצרי פירוק). השאלה היא בעצם מי גורם לתסיסה. תסיסה לקטית מתבצעת על ידי חידקים לקטיים (לקטובצילים) בתנאים אנאירוביים והתוצרים שלה הם חומצה לקטית ואצטית (תלוי באוכלוסית החיידקים). את התסיסה עוצרים ע"י קירור (אחסון במקרר) או חימום (יענו פסטור) המשמיד את אוכלוסיית החיידקים. תסיסה כהלית מתבצעת על ידי שמרים. שמרים מתפתחים בתנאים אירוביים דווקא.כאן השמרים יפסיקו לפעול כשרמת האלכוהול תהיה גבוהה מספיק כדי ליצור לחץ אוסמוטי.

  • נעמה הגיב:

   באת לי בזמן

   בדיוק גיליתי שהסיידר הפך אלכוהולי מדי ומתוק פחות מדי (ז"א – איכס).

   ובדיוק מצאתי יומן מסע מנורמנדי וגיליתי שהסיידר אכן היה אלכוהולי מעט (3%) ומתוק מספיק. ז"א שהם כן הצליחו לעצור את התסיסה.

   מה שאני מצליחה להבין ממה שאת אומרת זה שבשביל לקבל סיידר קל אני צריכה לחמם את הסיידר כשאני רוצה לעצור? ואז לשמור בבקבוקים מעוקרים והוא ישאר ככה?

 • ענבר הגיב:

  כן, או לקרר….

 • יוסוף הגיב:

  הייתי ממליץ על לקרר במקום לחמם. רק כי זה פשוט יותר למזוג מהמיכל-תסיסה לבקבוקים מעוקרים ולשים במקרר מאשר לחמם את כל העסק.

  לגבי שאלת החומץ, אם אוויר (חמצן, אם אני זוכר נכון) נכנס לתוך המיכל ייצא לך חומץ.

  • נעמה הגיב:

   תודה על המידע.

   יש פה שלוש ברירות (תודה לגלעד על הבירור): 1. לקרר 2. לפסטר 3. להוסיף אלכוהול.

   הראשון רק מאט את התהליך כך שהוא מוגבל בזמן וגם דורש השקעת אנרגיה לא קטנה לכן לא כלכך מתאים.
   נשאר לי להתלבט בין השני לשלישי ואת זה נעשה כשיגיע הזמן 🙂

 • אורן הגיב:

  אני לא מבין איזה שמרים להוסיף של יין שמפניה אפילו בירה אין לי מושג אני מקווה לתשובה

 • tomer הגיב:

  שמר "שמפניה" (ממשפחת הביאנוס) הוא שמר אימתני מדיי לטעמי למשקה עדין כמו סיידר. אתה רוצה שמר ליין לבן ואיטי העמיד לתסיסה קרירה (אופטימלית אתה רוצה להתסיס ב14-18 מעלות כדי לשמר ארומטיות). הטכניקה להכנת סיידר מתוק בצרפת היא מורכבת ובה מפשיטים חומרי הזנה מהמיץ ומאוד קל לעצור את התסיסה בטרם הסיידר יבש ולשמר מעט סוכר שארי.

  בגלל שאתה עושה כמות קטנה הייתי מציע לעצור את התסיסה בעזרת קור המקרר הביתי ולשתות לפי הצורך. כאן שמר "שמפניה" יתנקם בך כי הוא עמיד לטמפרטורות מאוד נמוכות וימשיך עד שהסיידר יבש. במידה ואתה מרחיב כמויות, פסטור סיידר מבוקבק הוא אופציה אפשרית. בעזרת מילוי בקבוק פלסטיק בנוסף לבקבוקי בירה אתה יכול לעקוב אחרי התסיסה בבקבוק ולהצביע על הרגע האופטימלי בה המתיקות בדיוק לטעמך.

 • דוד הגיב:

  שלום, לאחרונה אני קורא דיי הרבה כדי ללמוד להכין סיידר תפוחים אלכוהולי. רציתי לשאול מס שאלות 1. משהו מכיר מתכון מהתחלה עד הסוף של סיידר? 2. כמה קילו תפוחים צריך לטובת הכנת ליטר סיידר? 3. היכן ניתן לרכוש כלים ועזרים להכנת הסיידר כגון מודד אלכוהול מבקבק שהם, בקבוקי זכוכית גדולים.

  אשמח לקבל פרטים נוספים בנושא.. תודה רבה לכולם

  • נעמה הגיב:

   היום אני יודעת יותר ממה שידעתי אז כשפוצצתי בקבוקים… 🙂
   לגבי ציוד – הכתובת שלך היא חנויות לציוד להכנת יין ובירה.

   היחס בין משקל התפוחים לכמות המיץ תלוי מן הסתם ברמת העסיסיות של התפוח. לגבי הסבר מדויק על השלבים – ממליצה לשאול את החבר גוגל.

   בהצלחה!

   • דוד הגיב:

    תודה רבה נעמה על המענה הזריז… כיצד את סוחטת את התפוחים? בחבר יוטוב רואים כל מיני מכשירים שמפעילים לחץ על התפוחים… אשמח לקבל המלצות… לגבי המתכון… אשמח אם תצייני קישור למתכון טוב ומפורט אשר מנסיונך זה יהיה מתכון טוב…

    תודה דוד

    • נעמה הגיב:

     יש כלמיני מכשירים לסחיטת פירות קשים. אז היה לי מכשיר ממש מוצלח שאפשר להכניס לתוכו תפוחים שלמים. זה חוסך ים זמן (לא יכולה לתת לך שם. לא זוכרת והוא גם לא היה שלי).
     מכשירי סחיטה בלחץ זה דבר נהדר אבל נראה לי שהם מתאימים למי שיש לו כמות גדולה מאוד של תפוחים לסחוט. לא יודעת אם יש להשיג אותם בישראל. סחיטת תפוחים זה לא חלק מהתרבות.

     לגבי מתכון, לצערי לא יכולה לעזור. לא יצא לי להכין סיידר בהצלחה. שוב ממליצה על ידידנו גוגל. מקווה שאנגלית היא לא מכשול בשבילך כי מן הסתם, זאת השפה בה תמצא הכי הרבה מידע.

     בהצלחה 🙂

 • מרים הגיב:

  להניח תפוחים ומעל לחם בכלי חרס.

 • מרים הגיב:

  יש לי פה ס יי דר טעים. מישהו מעוניין בקערת חרס עם סי ידר טבעי?!

הגב