יום שני, 10 נובמבר, 2008, 20:24

איך להכניס יותר ירוק לתזונה של הילדים

או – רסק ירוק למתחילים

כבר כתבתי על זה בעבר אבל לכבוד זה ששתים מתוך שלוש בנותי שתו היום שייק ירוק (אחת מהן אמרה כל הזמן שזה מאוד מאוד טעים),
ולכבוד החורף שמביא איתו הרבה ירוקים (גם כאלה שגדלים בר),
חוזרת על ההמלצה:

שיק פירות עם תוספת של עלים ירוקים (להלן – שייק/רסק ירוק).

בשביל שייק ירוק צריך: פירות, עלים ירוקים ובלנדר בינוני ומעלה.

כדי להתרגל לרעיון (מבחינה מחשבתית, מבחינת הצבע ומבחינת הטעם) המינון צריך להיות כזה שבהתחלה הירוקים הם בכמות סימלית ולאט לאט חלקם גדל (עד כמה? עד שמרגישים כמו עז. רגע קודם). השייק צריך להיות טעים. זה לא אמור להיות עונש. זה אמור להיות כיף.

המשתתפים

אפשר לחלק את הפירות, כמו גם את העלים הירוקים ל"בולטים" ו"חיוורים".
הבולטים משפיעים בצורה ברורה על הטעם. החיוורים תורמים אולי צבע, אולי מרקם, אולי סמיכות, בטח ערכים תזונתיים טובים.
פירות בולטים מאוד: בננה, מנגו, תמרים, גויאבות.
ירוקים בולטים: פטרוזיליה, כוסברה, רוקט. ירוקים חיוורים: סרפד, גדילן, חסה.

הבעיה העיקרית היא שירוקים יש בעיקר בחורף ופירות שייקבּילים (עַרבּילים) יש בעיקר בקייץ.
הפתרון, כמו שאני רואה אותו, הוא בשימוש חורפי בפירות המעטים שישנם (בננות, תפוחים מקירור?, תמרים יבשים) וחיזוק בפירות שנשמרו מהקיץ בפריזר.
בקיץ אפשר להשתמש בירוקים "תרבותיים" מהגינה או מהחנות. אפשר גם להשקות פיסת אדמה מוצלת וליהנות מצמחי בר. ובל נשכח – בקיץ יש ריג'לה בשפע.

איסוף פירות קיץ עבור שייקים של חורף

איסוף פירות בקיץ אפשר לעשות בכל פעם שיש קצת עודף. בכל פעם שיש כמות פירות שמבשילים מהר יותר ממה שיכולים לאכול (בגלל שיש עץ או בגלל שהתהפכה משאית פירות ליד הבית). גם פרי שבשל מדי בשביל לאכול (נראה לא נחמד או רך מדי) אבל לא רקוב – מתאים לשמירה. גם קוביות המלון שנשארו בקערה ואין להן מושיע.

מסירים מהפרי כל מה שלא מתאים למאכל (קליפות – אם הן לא אכילות. חרצנים וגרעינים, חלקים פגועים) ואוספים בכלי. אני אוספת בשקיות רוכסן. שומרים במקפיא.
פירות בולטים יכולים לצבוע שייק בגוון טעם מיוחד גם בכמות קטנה.

עלים של חורף

בחורף יש הרבה עלים שגדלים בלי שנטרח. באזור שלנו נובטים ראשונים החרדלים שטרם מצאתי להם שימוש (חריפים מדי. עושים כאב בטן). אחריהם נובטות החוביזות בנבטי לב אופיניים. חוביזות מתאימות לשייקים וגם לבישול.
אחר כך – הסרפדים. הם המתנה הגדולה של החורף. מלאים בדברים טובים. מצויינים לשייקים.
יחד עם הסרפדים עולים נבטי הגדילן שגם הם ברורים ונעשים ברורים יותר כשמוציאים עלה שלישי. גדילן נהדר לשייקים. ירוק עז.
יש גם את כף האווז ופקיעלה (סלק בר) שמתאימים אף הם. (אם יש ענין – אני יכולה לצלם את הנבטים והצמחים הבוגרים לטובת מי שלא מכירה).
אלו הצמחים שגדלים פרא אצלי בחצר ובכמות גדולה אבל חוץ מהם גדלים עוד הרבה צמחים, רבים מהם אכילים, רבים מהם מתאימים לשייקים.
כמובן שגם כל עלי המאכל מהגינה מתאימים.

הכנה

ההכנה פשוטה מאוד ומהירה. שמים בבלנדר את הפירות, העלים ואת המים (אם מדובר בבלנדר עגלה אז רק חלק מהמים בהתחלה, כדי שהטחינה תהיה טובה), מפעילים לדקה, מוסיפים יתר המים ומפעילים לכמה שניות נוספות.
בקיץ מתאים להוסיף קרח.

צריך לזכור שיש פה ענין של טעם, שיש צירופים טובים וצירופים לא כלכך טובים (וזה משתנה מאדם לאדם) ושרק הניסיון והלשון מלמדים מה מתאים לכל אחד.
לא להתיאש אם יוצא לפעמים לא כלכך טעים (ולרב כמה בננות יתקנו כל שייק).

היום הכנתי שייק של: נבטי גדילן, עלי סלק בר, עלי חסה, פפאיה, תפוח, מלון וגויאבה (כמה חבל שלא הקפאתי יותר גויאבות. זה ממש קסם בשייק). זה השייק שנטע התלקקה עליו.

לא חייבים לגמור הכל במכה. אפשר להכין כמות של ליטר, ליטר וחצי (כמה שהבלנדר מאפשר), לשים בתרמוס או במקרר ולשתות לאורך כמה שעות. יש ירוקים שמחזיקים יפה למשך הרבה שעות ויש כאלה שהטעם מתמרר ככל שהם ממתינים. תגלו לבד.

<חייבת לכם תמונה של ילדות עם שפם ירוק>

9 Comments

 • אלפא הגיב:

  קודם כל תודה על המדריך המקוצר. ניסיתי כמה פעמים לעשות רסק ירוק אבל לא הצלחתי.

  יש לי בלנדר רגיל, די פשוט. הוא לא מצליח לרסק את הירוקים, הם הופכים לחוטים מגעילים. גם תפוחים ותמרים אני לא מצליחה לרסק. יש שיטה, או שאני צריכה בלנדר חזק יותר ?

 • קרן הגיב:

  עכשיו אחרי שהבלנדר המעפן שלי התפרק אני מתכננת לקנות אחד חדש שיוכל גם לעשות שייק ירוק(יש המלצות?). אם תוכלי להעלות תמונות של הירוקי בר, תשמחי אותי מאוד. חוץ מהחוביזה והסרפד לא מכירה שום דבר אחר (וגדלים אצלי בגינה ירוקים בשפע).

 • בת דודה הגיב:

  תמונות יהיו נהדרות! התחילו כבר לבצבץ אצלנו כלמיני. מושבניקית מושבניקית אבל אני נורא עירונית, לא מבינה מה זה מה ומה עושים עם מה. מאוד אשמח לצמצם קניות בסופר ולהרחיב קטיפות בגינה… אולי נבוא לאיזה סיור ירוק? (מתי מתי חופש)

 • לה לה הגיב:

  נעמה, שיניתי את הכתובת אימייל שלי לכזו שלשם שינוי אני זוכרת בה את הסיסמא. אני אשמח לקבל תזכורת על פוסטים חדשים. וסחטיין על הקפאת הפירות מהקיץ. בחורף הבא כבר לא אצטרך שוב לעבור את יסורי הגמילה ממנגו.

 • […] מסוים נרגע הצורך הקשה במתיקות כבדה כל-כך וחזרתי להכין שייק ירוק בבלנדר שלקחתי מהשכנים. רק אחרי ששרפתי להם את הבלנדר […]

הגב